Värdering Auktion – Vad du behöver veta innan du säljer på auktion

Att få en korrekt värdering innan du säljer ett objekt på auktion är avgörande för att uppnå bästa möjliga pris. Hos Auktiona erbjuder vi professionella värderingstjänster som hjälper dig att avgöra föremålets marknadsvärde, vilket är ett viktigt steg innan försäljning på auktion. Genom en grundlig analys av föremålets skick, material och historik säkerställer vi att varje objekt presenteras på bästa sätt inför potentiella köpare. Här är allt du behöver veta om hur värdering vid auktion fungerar hos oss.

Kostnadsfri och enkel värdering

När du ska sälja på auktion genom Auktiona, börjar processen med en kostnadsfri värdering. Du skickar enkelt in detaljer om ditt objekt via mail eller kontaktar oss via telefon, och vi ger dig en uppskattning baserat på aktuella marknadsförhållanden. Detta värde fungerar som vägledning för det utropspris som sätts när objektet läggs upp till försäljning.

Viktigt att tänka på:

  • Värdering sker utifrån objektets skick och marknadens efterfrågan.
  • Vi rekommenderar att du skickar med bilder på alla viktiga detaljer, såsom stämplar, skador eller signaturer, för en mer noggrann bedömning.

Auktionsförfarandet

När objektet har värderats och godkänts för auktion, följer en budgivningsprocess där potentiella köpare kan lägga sina bud. Vi tillämpar inte dolda reservationspriser, utan alla bud är synliga och det högsta budet vid auktionens slut vinner objektet. Efter avslutad auktion förvandlas det vinnande budet till ett bindande köpeavtal.

Viktigt att veta om värdering och köp

Alla bud och köp på Auktiona sker i svenska kronor (SEK). Det är också viktigt att förstå att värderingen inte är bindande – det är en vägledning för vad objektet kan vara värt på marknaden, men slutpriset kan variera beroende på budgivningen.

Kostnader som kan tillkomma:

  • Slagavgifter, förmedlarprovision och kortavgifter tillkommer oftast utöver budpriset.
  • Moms kan tillkomma beroende på objektets typ och köparens momsregistrering.

Fördelar med att få en värdering via Auktiona

Att få en värdering innan en auktion ger dig en tydlig bild av ditt objekts potentiella försäljningspris. Här är några fördelar med att använda vår värderingstjänst:

  • Du får en professionell bedömning av föremålets värde.
  • Det är enkelt och kostnadsfritt att skicka in bilder och få en första värdering.
  • Värderingen kan justeras om ny information framkommer, vilket ger dig trygghet att rätt värde sätts.

Vad händer om du ångrar dig?

Som privatperson har du 14 dagars ångerrätt om du ångrar ett köp efter mottagande av ett auktionsobjekt. Företagskunder har dock ingen ångerrätt, så det är viktigt att noggrant undersöka objektet innan budgivning.

Vill du veta mer om hur vi värderar dina objekt inför auktion? Kontakta oss idag för en kostnadsfri värdering och rådgivning. Vi hjälper dig hela vägen från värdering till försäljning!